«استفن کینگ» فاش کرد بعضی از شخصیت‌های آثارش شبیه «دونالد ترامپ» هستند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیپندنت- “استفن کینگ» معتقد است “گرگ استیلسان» در کتاب “در قتلگاه» و “بیگ جیم رنی» در کتاب “زیر گنبد» شباهت بسیاری به “دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور کنونی “آمریکا» دارد.

خود کینگ در این باره می‌گوید: “در کتاب “در قتلگاه» “گِرِگ استیلسان» فروشنده انجیل است و برای فروش کتاب مقدس به در خانه‌های مختلف می‌رود و استعداد ویژه‌ای در دروغ گفتن دارد. وقتی در شهر کوچک خود برای شهردار شدن نامزد می‌شود همه مردم او را مسخره می‌کنند اما سرانجام در انتخابات برنده می‌شود. وقتی برای ورود به مجلس نمایندگان خود را نامزد می‌کند به او می‌خندند اما برنده می‌شود. وقتی “جانی اسمیت» قهرمان داستان با او دست دوستی می‌فشارد خوب می‌داند که روزی این مردک احمق برای ورود به کاخ سفید خود را نامزد خواهد کرد و وارد کاخ سفید می‌شود و جنگ جهانی سوم را آغاز خواهد کرد.

“بیگ ریم جنی» در کتاب “زیر گنبد» نیز از همین قماش است. او فروشنده ماشین است و از نظر من فروشندگی یکی از خصیصه‌های اساسی یک سیاستمدار است. داستان این کتاب در شهر کوچک “چسترمیل» رخ می‌دهد. جایی که در آن گنبدی عظیم و فناناپذیر وجود دارد و این شهر را از تمام دنیا مجزا می‌کند. مردم این شهر دسترسی به اینترنت، تلفن، و هر گونه وسایل ارتباط جمعی ندارند و با کاهش منابع شهر باید برای زنده ماندن تلاش کنند. در این میان افرادی هستند که همواره در تلاش هستند بدانند که این گنبد چیست و چگونه نابود می‌شود. در این میان “رنی» انتخاب مردم برای حل مشکلات مردم است. وی تخصصی ندارد اما به دلیل چرب‌زبانی توسط مردم انتخاب می‌شود.»

“کینگ» در نتیجه‌گیری سخنانش می‌گوید: “هر دو این داستان‌ها سال‌ها قبل نوشته شده است اما “استیلسان» و “رنی» شباهت زیادی به ساکنین کنونی کاخ سفید دارند. از این لحاظ به خودم افتخار می‌کنم که توانایی تشخیص سیاستمداران را دارم. آنان کارشان را به یک شکل آغاز می‌کنند. در آغاز شخصیت‌هایی خنده‌دار هستند اما سپس بهترین انتخاب در وضعیت موجود به حساب می‌آیند و در نتیجه به عنوان مقامات بی‌تجربه و خودخواه وارد کاخ سفید می‌شوند. البته چنین افرادی اصلاً موفق نمی‌شوند اما وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد همه دچار مشکل می‌شوند. کاخ سفید جایی است که تصمیمات مهم کشوری و دنیا در آن اتخاذ می‌شود. کاخی که جای باید جای انسان‌های هوشمند و متمدن باشد اما در عمل اتفاقی دیگر رخ می‌دهد.

رسیدن “دونالد ترامپ» به ریاست جمهوری اصلاً جای تعجب ندارد. نکات منفی “ترامپ» نه تنها او را نابود نکرد بلکه موجب موفقیت وی شد. مردم به فردی روی آوردند که فکر می‌کردند جواب مشکلاتشان را می‌داند. غافل از اینکه که او خود ایجادکننده بسیاری از مشکلات خواهد بود.»

“استفن کینگ»، داستان‌نویس آمریکایی داستان‌های گوتیک و خیالی است و تاکنون حدود 200 اثر به نگارش درآورده است. از آثار او اقتباس‌های سینمایی بسیاری نیز تولید شده است. از این نویسنده کتاب‌های بسیاری نیز به زبان فارسی ترجمه شده است. “در قتلگاه»، “هر آنچه دوست داری، از دست خواهی داد»، “مرد کت شلوار مشکی»، “مسیر سبز»، “آتش افروز»، “یابنده نگهبان»، “تلفن همراه» از جمله این داستان‌ها هستند که در بازار کتاب ایران موجود است.