دبیر هفدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس معرفی شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از دبیرخانه جایزه کتاب سال دفاع مقدس، محمد قاسم فروغی جهرمی، به‌عنوان دبیر هفدهمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس منصوب شد.
به گفته سرتیپ‌دوم حمیدرضا گرامی، مسئول سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، با بررسی کارشناسی و دقیق از مجموعه فعالیت‌های سازمان برخی از فعالیت‌های سازمان که به دلایلی مورد غفلت قرار گرفته، نیازمند توجه بیشتری است و باید بار دیگر به شکلی جدی در دستور کار قرار گیرد. برهمین اساس دوره هفدهم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس در سال جاری برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

گرامی گفت: با توجه به تاکید رهبرانقلاب بر گسترش و تقویت فرهنگ مقاومت و پایداری؛ احیاء دوباره مراسم انتخاب کتاب سال دفاع مقدس در دستور کار این سازمان قرار گرفت. ما تلاش داریم تا در این زمینه، نویسندگان و نیز استعدادهای ادبیات دفاع مقدس را رصد کنیم و به فعالیت بیشتر در این عرصه تشویق کنیم. برای همین منظور شورای سیاستگذاری هفدمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس شکل گرفته و فرآیند برگزاری جشنواره در دست برنامه‌ریزی است.

این مقام مسئول ادامه داد: بررسی و تحلیل نتایج دوره‌های قبل این جشنواره نیز در دستور کار ماست و از این راه سعی داریم تا به شرایط بهینه‌ای برای برگزاری این جشنواره برسیم. همچنین گروه‌بندی این دوره از جشنواره نیز با تنوع مطلوبی انجام پذیرفته است. در این دوره از جشنواره آثار منتشر شده در سال‌های 1393 و 1394 مورد داوری قرار خواهد گرفت.

به گفته گرامی، در حال حاضر دبیرخانه این جایزه شکل گرفته و فعالیت‌های مرتبط با برگزاری این جایزه به‌صورت مطلوب در حال انجام است. محمد قاسم فروغی جهرمی، به‌عنوان دبیر این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

وی افزود: این جشنواره به دنبال ایجاد پیوندی مناسب میان فرهنگ دفاع مقدس و جریان کتاب و کتابخوانی در سراسر کشور است. جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس بعد از جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی دومین جایزه مهم و بزرگ در زمینه کتاب در کشور به شمار می‌رود. امیدوارم با برگزاری دوباره آن در سال جاری بخش بیشتری از نویسندگان جوان کشور به سمت خلق اثر در این حوزه بپردازند.

گرامی اظهار کرد: این جشنواره در سال جاری به شکلی وسیع‌تر از سال‌های قبل برگزار می‌شود و از ظرفیت نیروهای مسلح در برگزاری آن بیش از پیش بهره‌برداری خواهد شد. این جایزه ادبی را باید یک حرکت ملی دانست و در اجرای آن تمام مراکز و مسئولان فرهنگی باید نقش موثری ایفا کنند.