«رنج روح»؛ داستان زندگی زیگموند فروید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب “رنج روح» که با محوریت داستان زندگی زیگموند فروید توسط ایروینگ استون تدوین شده، با ترجمه پرتو اشراق به تازگی از سوی نشر نخستین وارد بازار نشر شده است.

کتاب در شانزده فصل با عناوینی چون برج دیوانگان، تمنای جان، به راهی روشن قدم بگذار، بیگانه‌ای در پاریس، نسخه پزشک، زمستان از اسارت رسته است، قاره گمشده آتلانتیس، مغاک تاریک ماه، شادی‌ها پایدارند، پاریا: مردود ـ منفور، کسی هست مرا یاری دهد؟، مردان، با هم هستیم، راه دشوار بهشت، آرماگدون و سفر پر از خطر سامان یافته است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: “زیگموند فروید اکنون یکی از مشهورترین مردان جهان شده بود. نازی‌ها که آثار او را به طوررسمی جزو اوراق ضاله و کتب گمراه‌کننده اعلام کردند، طی یک مراسم پر سر و صدا کتاب‌هایش را از کتابفروشی‌ها جمع کردند و آتش زدند. بولیت سفیر ایالات متحده در پاریس از روزولت خواست که در ماجرا وساطت کند. بولیت همچنین به سفیر آلمان در پاریس فشار آورد که دولت خود را برای صدور مدارک لازم برای خروج خانواده فروید متقاعد کند. فروید به اصرار پدر یکی از بیمارانش نسخه‌ای از کتابش را برای موسولینی فرستاد و او شخصاً از آدولف هیتلر خواست اجازه خروج خانواده فروید را از وین صادر کند.»

در بخشی دیگر از کتاب آمده است: “خبری در روزنامه‌های بوستن منتشر شد که به زودی سراسر ایالات متحده را چون توفان درنوردید، نوشتند دولت نازی زیگموند فروید را برای دادن جزیه تحت فشار گذاشته است. این خبر سراسر آمریکا را به جنب و جوش انداخت. زیگموند به خبرنگاران گفت که این گزارش صحت ندارد. ولی داشت. نازی‌ها مبلغ 4824 دلار جزیه، البته تحت نام مالیات می‌خواستند. زیگموند چنین پولی نداشت. اصلاً هیچ نداشت. دار و ندارش را برده‌ بودند. دریافت چنین پولی مورد قانونی نداشت. شاهزاده خانم ماری بناپارت که با دولت‌های فرانسه و یونان برای گرفتن ویزای ورود به نام پروفسور فروید و خانواده‌اش کلنجار می‌رفت، پول را نقداً پرداخت. این ظاهراً آخرین گرفتاری آنها‌ بود…»

کتاب “رنج روح: داستان زندگی زیگموند فروید» با شمارگان هزار نسخه در 864 صفحه به بهای 50 هزار تومان از سوی نشر نخستین منتشر شده است.