«زمزمه‌های چرنوبیل» از راه رسید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات “نیستان»، کتاب “زمزمه‌های چرنوبیل» نوشته سویتلانا آلکسیویچ با ترجمه شهرام همت‌‌زاده از سوی انتشارات “نیستان» به بازار نشر عرضه شده است.

آلکسیویچ برای نگارش کتاب “زمزمه‌های چرنوبیل» بیش از 10 سال با بیش از 500 شاهد این فاجعه، از جمله آتش‏نشانان، مهارکنندگان، سیاستمداران، پزشکان، فیزیک‏دانان و برخی دیگر از شهروندان مصاحبه کرد و شرح غم‌‏انگیز حالات روحی و شخصی آن‌ها را در کتابش گردآوری کرد.

در معرفی این کتاب آمده است: “تاریخ، مادر بسیاری از حقایقی است که سال‌ها و روزها در دل مردمان زمین پنهان مانده است؛ مادری روایت‌گر که وقتی درددل‌‌گویی آغاز می‌کند؛ قصه‌های زیادی برای روایت دارد و در این میان‌ آنکه تاریخ را به روایت‌گری و درددل‌گویی می‌کشاند بدون شک چیره‌دستی است که می‌داند از کدام بخش از تاریخ می‌توان برای آیندگان روایتی ساخت عبرت‌آموز و به یادماندنی.

در میان حوادث تاریخی بی‌شمار در کره زمین، حادثه انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل در منطقه اوکراین، یکی از تلخ‌ترین و در عین‌حال پیچیده‌ترین حوادث بشری است که در سال‌های پس از رخداد آن، تلاش‌های بسیاری برای بازگشایی نشدن ابعاد این فاجعه انسانی و زیست محیطی شکل گرفت.

حادثه‌ای که در آن مواد رادیواکتیو مورد نیاز برای ساخت یکصد بمب اتمی، در چند ساعت و بر اثر انفجار یک نیروگاه اتمی، وارد فضا شده و به سرعت بخش وسیعی از کره زمین را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد تا جایی که دوسال پس از این اتفاق دولت متکبر کمونیستی شوروی را به دریافت کمک از آژانس جهانی انرژی اتمی نیز وادار می‌کند.

در این حادثه و تاکنون بیش از هزار نفر به‌طور قطع دچار مرگ شده و منطقه‌ای که این نیروگاه در آن بنا شده بود، هنوز نیز تا شعاع سی‌ کیلومتری غیرقابل زیست و تردد به شمار می‌آید.»

کتاب “زمزمه‌های چرنوبیل» اثر سویتلانا آلکسیویچ، نویسنده اوکراینی‌تبار ساکن بلاروس تلاشی است برای روایت این فاجعه از زبان شاهدان. آلکسیویچ در سال 2015 با دریافت جایزه ادبی نوبل بار دیگر جهان را متوجه روایت تاریخی خود از این حادثه فراموش شده کرد، حادثه‌ای که روح کشور او را برای سال‌های سال زخمی کرده و به نظر نمی‌رسد که این زخم هنوز التیامی برای خود متصور شده باشد.

این نویسنده که به دلیل مصاحبه‌های طولانی خود با شاهدان و حاضران در یک رویداد تاریخی که مورد توجهش قرار گرفته به “آرشیو حادثه» نیز معروف است، در این کتاب و به‌صورت همزمان دو فاجعه را مورد توجه خود قرار داده است، نخست فاجعه تکنولوژیکی ناشی از این حادثه و دوم فاجعه‌ای که سوسیالیسم آن را به بار آورد که در نهایت کل ماهیت آن را نابود کرد.

این کتاب نخستین‌بار در سال 1997 منتشر و همزمان به‌صورت انگلیسی نیز منتشر شد و برای نویسنده در سال 2005 جایزه انجمن ملی منتقدان کتاب ایالات متحده امریکا را به ارمغان آورد. ترجمه فوق از این کتاب به زبان فارسی براساس نسخه اصلی آن از زبان روسی انجام شده است.

“زمزمه‌های چرنوبیل» با شمارگان یک‌هزار و 200 نسخه در 500 صفحه به بهای 32 هزار تومان از سوی انتشارات نیستان منتشر شده است.